Konfigurowanie połączenia sieciowego w Windows 7

Z Systemy operacyjne i sieci komputerowe
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W ustawienia sieciowe wchodzimy poprzez Panel sterowania => Sieć i Internet => Centrum Sieci i Udostępniania. Wybieramy zmień ustawienia karty sieciowej

Konfiguracjasieciwin7-1.jpg

Konfiguracjasieciwin7-2.jpg

Konfiguracjasieciwin7-3.jpg

Ręczna konfiguracja sieci. Musicie znać adres IP, maska sieciowa uzupełniana jest automatycznie. W przypadku podsieci trzeba ją samemu wpisać. Bramą sieciową jest najbliższy ruter albo serwer, przeważnie ma pierwszy adres z danej sieci (do pracy w sieci LAN nie trzeba wpisywać, chyba że jesteśmy w domenie). Serwer DNS jest niezbędny do rozpoznawania nazw (jeśli mamy prosty LAN, nie trzeba wpisywać).

Konfiguracjasieciwin7-4.jpg

Aby sprawdzić konfigurację możemy wejść do CMD i wydać polecenie ipconfig

Konfiguracjasieciwin7-5.jpg

Jeśli jesteśmy w sieci, gdzie adresy są rozdawane przez serwer DHCP, to ustawiamy automatyczne pobieranie adresów.

Konfiguracjasieciwin7-6.jpg

Jak widać pobrano poprawnie adres sieciowy.

Konfiguracjasieciwin7-7.jpg

Może się zdarzyć, że urządzenie rozdające adresu sieciowe (ruter lub serwer) będzie miało awarię albo będzie np. jeszcze wyłączone. Wtedy komputer nie mogąc połączyć się z DHCP pobierze adres z puli 169.254.0.1 – 169.254.255.254, korzystając z usługi APIPA.

Konfiguracjasieciwin7-8.jpg

Ten adres nie będzie nam przydatny do pracy sieciowej. Jeśli ruter lub serwer działa już poprawnie możemy odnowić adresy, (tak jak pokazano np. w http://soisk.info/index.php?title=Konfigurowanie_po%C5%82%C4%85czenia_sieciowego ) wykorzystując polecenia CMD, czyli ipconfig /release oraz ipconfig /renew. Można także wykorzystać graficzny interfejs.

Konfiguracjasieciwin7-9.jpg

Konfiguracjasieciwin7-10.jpg