Podłączenie i konfiguracja rutera EA2700: Różnice pomiędzy wersjami

Z SOISK systemy operacyjne i sieci komputerowe
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 45: Linia 45:
 
[[Plik:ruter32.png]]
 
[[Plik:ruter32.png]]
  
[[Plik:ruter33.png]]
+
[[Plik:ruter33.png|800px]]
  
 
[[Category:Sieci komputerowe]]
 
[[Category:Sieci komputerowe]]

Wersja z 10:29, 3 kwi 2014

Ruter wykorzystywany jest, w warunkach domowych, do rozdzielania łącza internetowego,zarówno przewodowego, jak i WI-FI. Podłączenie tak desygnowanych urządzeń, jak i ich konfiguracja jest banalnie prosta. Poniżej zostanie przedstawione podłączenie i wstępna konfiguracja rutera Linksys EA2700.

Skonfigurowane zostanie rozdzielenie łącza internetowego.

Ruter1.png

Jak widać na obrazku, kabel od łącza internetowego podłączamy do portu żółtego (nawet jest podpisany INTERNET). Niebieskie porty, podpisane ETHERNET, służą do podłączenia komputerów w sieci LAN. Oczywiście możemy wykorzystać również połączenie bezprzewodowe, czyli WI-FI. W pudełku znajduje się płyta CD z programem konfiguracyjnym rutera. Generalnie w większości przypadków wystarczyłoby połączenie się z siecią bezprzewodową z rutera, pobranie tym samym adresu IP, sprawdzenie bramy (czyli adresu rutera). Wpisanie bramy w przeglądarkę oraz zalogowanie się na ruter. W przypadku naszego rutera (Linksys EA2700) to odpada, ponieważ nie znamy hasła administratora.

Uruchamiamy program konfiguracyjny z płyty.

Ruter21.png

Ruter22.png

Program prosi o podłączenie rutera, zrobiliśmy to już wcześniej.

Ruter23.png

Ruter24.png

Nasz ruter został znaleziony w sieci. Wygenerowana została nazwa sieci oraz hasła dostępowe do sieci oraz konfiguracyjne do rutera. Możemy je oczywiście zmienić.

Ruter25.png

Ruter26.png

Ruter27.png

Jesteśmy proszeni o założenie konta Linksys Smart WIFI. Daje to nam dodatkowe bonusy (na zrzucie opisane). Oczywiście możemy też z tego zrezygnować.

Ruter28.png

Ruter29.png

Po zakończonej konfiguracji otwiera się okno przeglądarki internetowej. Nie zakładaliśmy konta Linksys Smart WIFI, więc ignorujemy.

Ruter30.png

Sprawdzamy pobrane adresy. Adres bramy internetowej to adres rutera.

Ruter31.png

Wpisując adres bramy, standardowo w cisco jest to 192.168.1.1, oraz podając hasło dostępowe logujemy się na ruter. Oczywiście łącze internetowe jest i tak już udostępnione.

Ruter32.png

Ruter33.png