ECDL moduł1 - Pojęcia

Z Systemy operacyjne i sieci komputerowe
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sprzęt komputerowy

Sprzęt komputerowy (ang. hardware) – materialna część komputera, czyli przykładowo: procesor, płyta główna, dysk twardy, pamięć, monitor.

Typy komputerów

Ograniczymy się tylko do wymaganych na egzaminie rodzajów komputera osobistego.

Komputer osobisty

Komputer osobisty (ang. personal computer) Od skrótu angielskiej nazwy nazywany PC, w Polsce pecetem. Przeznaczony do użytku osobistego, najczęściej w domach i biurach. Występuje najczęściej w postaci komputerów stacjonarnych lub laptopów

Desktop - komputer stacjonarny ustawiany na biurku. Desktop to z angielskiego biurko. Cechą chrakterystyczną jest to,że ustawiamy na nim monitor

Tower - typ obudowy komputera stacjonarnego w kształcie prostopadłościanu. nazwa pochodzi ze względu na podobieństwo do wieży

Laptop (notebook) - przenośny komputer osobisty

Tablet PC - najprościej ujmując jest to laptop z ekranem dotykowym. Ekran można obrócić, przypomina wtedy zwykły tablet.

Przenośne urządzenia cyfrowe

Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) Bardzo mały komputer przenośny (z ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Obsługuje się go między innymi rysikiem, gdyż wyposażony jest w ekran dotykowy. Czasem PDA wyposażony jest w klawiaturę. Palmtopy posiadają system operacyjny, czyli możliwe jest instalowanie aplikacji. Można używać edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, kalendarz, notatnik, kalendarz, terminarz, kalkulator, dyktafon, aparat fotograficzny, kamera, nawigacja GPS, odtwarzacz multimedialny. Udostępnia połączenia sieciowe (WWW, e-mail, komunikatory). Obecnie pełnią również funkcje telefonów komórkowych.

Telefon komórkowy (komórka) - telefon przenośny, działający w oparciu o telefonię komórkową. Pierwotnie służył wyłącznie do prowadzenia rozmów telefonicznych czy wysyłania wiadomości tekstowych (SMS). Obecnie komórki posiadają funkcje charakterystyczne dla smartphone'nów

Smartphone - łączy funkcje telefony komórkowego i palmtopa (PDA). Służą do rozmów telefonicznych, odbierania poczty, przeglądania stron WWW, nawigacji GPS. Wyposażone są w aparat fotograficzny oraz kamerę. Posiada system operacyjny.

Odtwarzacz multimedialny - przenośne urządzenie służące do zapisywania i odsłuchiwania plików multimedialnych. Odtwarzacz MP3 służy do słuchania muzyki, odtwarzacz MP4 do oglądania plików filmowych.

Główne elementy komputera

Podstawowe komponenty komputera osobistego:
1) Monitor
2) Płyta główna
3) Procesor (CPU)
4) Pamięć operacyjna (RAM)
5) Karta rozszerzenia
6) Zasilacz
7) Napęd optyczny (CD, DVD itp.)
8) Dysk twardy (HDD)
9) Mysz
10) Klawiatura

Komputer osobisty składa się z wielu elementów. Na pierwszy rzut oka wyróżniamy: jednostkę centralną, monitor, klawiaturę i mysz. W skład jednostki centralnej wchodzi obudowa z zasilaczem oraz płyta główna, która jest szkieletem dla pozostałych elementów.

Do płyty głównej podłączamy: procesor, pamięć RAM, karty rozszerzeń (graficzna, dźwiękowa, sieciowa) oraz napędy (stacja dyskietek, CD-ROM, DVD-ROM, dysk twardy).

Płyta główna

Procesor (CPU - Central Processing Unit, nie mylić z jednostką centralną) - jest to niewielki układ scalony zamknięty w hermetycznej obudowie ze złoconymi wyjściami, montowany na płycie głównej do specjalnego slotu. Zajmuje się wykonywaniem instrukcji wchodzących w skład programów oraz aplikacji. Wskaźnikiem mocy procesora jest częstotliwość mówiąca, ile instrukcji na sekundę jest w stanie przetworzyć dany układ. Wyrażamy ją w Mhz (megahercach) i Ghz (gigaherach) Np. procesor z zegarem 2 GHz powinien w teorii w tym czasie wykonać 2 miliardy operacji [1]


Powszechnie stosowane porty wejścia/wyjścia

USB (Universal Serial Bus, czyli uniwersalna magistrala szeregowa) – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Port USB jest uniwersalny w tym sensie, że można go wykorzystać do podłączenia do komputera wielu różnych urządzeń (np.: kamery wideo, aparatu fotograficznego, telefonu komórkowego, modemu, skanera, klawiatury, przenośnej pamięci itp). Urządzenia podłączane w ten sposób mogą być automatycznie wykrywane i rozpoznawane przez system, przez co instalacja sterowników i konfiguracja odbywa się w dużym stopniu automatycznie. Możliwe jest także podłączanie i odłączanie urządzeń bez konieczności wyłączania czy ponownego uruchamiania komputera.

Typy i szybkości portu USB

Na opakowaniach produktów można znaleźć oznaczenia USB 2.0 i podobne, ważniejszą informacją jest jednak szybkość transmisji. Urządzenia te powinny mieć naklejkę informującą o ich standardzie pracy. Urządzenia USB możemy podzielić na trzy grupy ze względu na zgodność z przyjętymi specyfikacjami:

  • USB 1.1 Urządzenia spełniające warunki tej specyfikacji mogą pracować z szybkością (Full Speed) 12 Mbit/s (1,5 MB/s) i (Low Speed) 1,5 Mbit/s (0,1875 MB/s).
  • USB 2.0 (Hi-Speed) Urządzenia mogą pracować z maksymalną szybkością 480 Mbit/s (60 MB/s). Rzeczywista szybkość przesyłu danych zależy od konstrukcji urządzenia. Urządzenia w standardzie USB 2.0 są w pełni kompatybilne ze starszymi urządzeniami.
  • USB 3.0 (SuperSpeed) Urządzenia mogą pracować z szybkością 4,8 Gb/s (600 MB/s) [2].

Port szeregowy (ang. Serial Port) – port komputerowy, przez który dane są przekazywane w formie jednego ciągu bitów. Komputery klasy PC mają zwykle kilka portów szeregowych – jeden lub dwa porty RS-232, dwa złącza PS/2 i kilka portów USB. Komputery przenośne są także często wyposażone w port podczerwieni [3].


Port równoległy Centronics

Port równoległy (ang. Parallel Port) – port w technice komputerowej, w którym dane są przesyłane jednocześnie kilkoma przewodami, z których każdy przenosi jeden bit informacji. W komputerach klasy PC używa się kilku portów równoległych. Najbardziej znanym jest port o standardzie Centronics (LPT) przesyłający jednocześnie 8 bitów danych, został on zaprojektowany do przesyłania danych między komputerem a drukarką. Innymi portami równoległymi są SCSI i ATA (do podłączenia dysków)[4].


Port sieciowy - jeśli posiadasz przewodowe połączenie do sieci, to pewnie używasz złączy (gniazdo i wtyk) 8P8C (błędnie nazywanymi RJ-45). Kablem używanym wówczas jest ośmiożyłowa skrętka. Kiedyś używało się złączy BNC i kabla koncentrycznego.

FireWire - umożliwia szybką komunikację i synchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Zapewniających transfer rzędu: 100, 200, 400, 800 Mb/s. Najnowsza specyfikacja zapewnia również przesył z prędkością do 1600 i 3200 Mb/s. FireWire jest powszechnie używany do łączenia kamer wideo i urządzeń pamięci masowej. Stosuje się go zamiast popularniejszego USB z powodu większej szybkości transmisji oraz dlatego, że nie wymaga użycia komputera. Nie obciąża procesora i pamięci. Stosowany w profesjonalnej obróbce wideo [5].