ECDL moduł6 - Wzorzec slajdu

Z SOISK systemy operacyjne i sieci komputerowe
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wzorzec slajdu

Wzorzec slajdów to slajd znajdujący się najwyżej w hierarchii slajdów. Są w nim przechowywane wszystkie informacje dotyczące układów motywów i slajdów w prezentacji, w tym informacje dotyczące tła, koloru, czcionek, efektów, rozmiaru symboli zastępczych i rozmieszczenia. Każda prezentacja zawiera co najmniej jeden wzorzec slajdów. Wzorce slajdów można zmieniać, a główną zaletą możliwości modyfikowania i używania wzorców slajdów jest to, że do każdego slajdu w prezentacji można stosować jednolite zmiany stylu — również do slajdów dodawanych do prezentacji w przyszłości. Wzorzec slajdów pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ nie trzeba wpisywać tych samych informacji na wielu slajdach. Wzorce slajdów są szczególnie przydatne w przypadku bardzo długich prezentacji z wieloma slajdami[1].

Wzorzecslajdowpowerpoint.jpg

Wstawianie obiektu graficznego do wzorca slajdu

Wybieramy wstążkę => narzędzia główne => widok => grupa widoki prezentacji => wzorzec slajdów. Wybieramy miejsce, w którym chcemy wstawić obrazek i przechodzimy do do karty wstawianie => grupa ilustracje => obraz. Obrazek pojawi się na wszystkich slajdach.

Wzorzecslajdowpowerpoint2.jpg

Usunięcie obrazka na wzorcu spowoduje jego usunięcie ze wszystkich slajdów.

Wprowadzanie tekstu do stopki

We wzorcu slajdów widzimy pola stopki. Wybieramy kartę wstawianie => grupa tekst => nagłówek i stopka. Dalej postępuj jak na rysunku.

Wzorzecslajdowpowerpoint3.jpg

Wzorzecslajdowpowerpoint4.jpg

Wzorzecslajdowpowerpoint5.jpg

Wprowadzenie automatycznej numeracji slajdów

Analogicznie jak wyżej

Wprowadzanie daty

Analogicznie jak wyżej