ECDL moduł7 - Pojęcia

Z SOISK systemy operacyjne i sieci komputerowe
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poczta elektroniczna (e-mail)

Jedna z najstarszych usług internetowych, pozwalająca na wymianę listów w formie elektronicznej. Oprócz wiadomości tekstowych można przesyłać załączniki m.in zdjęcia, filmy. E-mail nie jest od razu wysyłany na komputer odbiorcy, a na jego konto na serwerze pocztowym. Odbiorca w wolnej chwili loguje się na swoje konto przy pomocy strony WWW lub programu pocztowego. Aby korzystać z poczty elektronicznej trzeba mieć założone konto na serwerze pocztowym. Nie ma z tym problemu, gdyż jest wiele darmowych serwerów pocztowych. Jeśli chcemy wysyłać i odbierać e-maile, musimy znać cztery rzeczy (jeśli łączymy się przez stronę WWW tylko 2 ostatnie):

  • nazwę serwera do wysyłania poczty (SMTP), np. poczta.o2.pl
  • nazwę serwera do odbierania poczty (POP3 lub IMAP), np. poczta.o2.pl
  • nazwę użytkownika, np. jarl76
  • hasło (sami określamy przy zakładaniu konta)

Adres poczty elektronicznej

Każdy adres pocztowy jest unikatowy. Składa się z 3 części:

  • nazwy użytkownika
  • znaku @ (powstał tylko na potrzeby poczty elektronicznej, aby rozdzielać 2 pozostałe części adresu)
  • nazwy serwera pocztowego

Przykładowo mój adres e-mail - jarl76@o2.pl

SMS

SMS, czyli Short Message Service. Jak mówi sama nazwa jest to usługa wysyłania krótkich wiadomości tekstowych dostępna w telefonii komórkowej (również stacjonarnej).

VOIP

VOIP, czyli Voice over Internet Protocol. Najprościej rzecz ujmując jest to telefonia internetowa. Wykorzystuje się Internet do prowadzenia rozmów telefonicznych.

Komunikatory internetowe

Komunikator internetowy to program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów, np. gadu-gadu albo skype. Programy tego typu rozrosły się ofiarując możliwość rozmów w wykorzystaniem mikrofonu, kamerę, czy przesyłanie plików.

Społeczności wirtualne

Opisywałem w module 1 - ECDL moduł1 - Społeczności wirtualne