Microsoft Virtual PC

Z SOISK systemy operacyjne i sieci komputerowe
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Virtual PC - oprogramowanie pozwalające na uruchomienie wirtualnego komputera (lub więcej) na jednej stacji roboczej. Taki wirtualny komputer ma własny BIOS oraz sprzęt komputerowy (z prawdziwej maszyny rozpoznawany jest wyłącznie procesor oraz karta sieciowa, reszta sprzętu jest wirtualna). Najnowsza wersja to VirtualPC 2007 SP1. Program jest darmowy. Obecnie już nie rozwijany, zastąpił go Windows Virtual PC.


Utworzenie maszyny wirtualnej oraz dodanie wirtualnego dysku twardego

Po instalacji programu, musimy utworzyć maszynę wirtualnę

Virtualpc1.jpg

Zaznaczona opcja pozwoli na utworzenie maszyny wirtualnej

Virtualpc2.jpg

Wpisujemy dowolną nazwę

Virtualpc3.jpg

Wybieramy z listy system operacyjny

Virtualpc4.jpg

Zwiększamy ilość pamięci RAM, jeśli uruchamiamy "virtuala" na słabej maszynie możemy zmniejszyć (na 70 MB jeszcze mi się uruchamiał). Na zrzucie widzimy dostępne 767 MB (komputer na którym robiony był zrzut miał 1 GB pamięci RAM). Pokazuje ilość dostępnego RAM-u w systemie, jeśli wybierzemy wszystko to spowolnimy naszą prawdziwą maszynę. UWAGA: jeśli przy późniejszym uruchamianiu "virtuala" pojawi komunikat,że jest za mało pamięci RAM, oznacza to,że musimy mu zabrać trochę RAM-u, a nie dodać.

Virtualpc5.jpg

Wybieramy opcję "istniejący dysk twardy". Chyba, że nie mamy wirtualnego dysku z systemem. Wtedy wybieramy drugą opcje, czyli "nowy...". Instalacja systemu jest opisana w artykule o Windows Virtual PC. Robi się to analogicznie

Virtualpc6.jpg

Przypisujemy wirtualny dysk (plik .vhd). Nie zaznaczona przeze mnie opcja "enable undo disks" pozwala na cofanie wprowadzonych na dysku podczas pracy zmian.

Virtualpc7.jpg

Poniżej widzimy podsumowanie.

Virtualpc8.jpg

Możemy już uruchomić wirtualny komputer

Virtualpc9.jpg

Zmiana karty sieciowej

W ustawieniach(settings) możemy ustawić ilość kart sieciowych w systemie oraz ustawić jaka to ma być karta. Mamy do wyboru:

  • not connected - brak połączenia z siecią
  • local only - komputer nie będzie widoczny dla pozostałych komputerów w sieci LAN (dobre rozwiązanie, gdy np. bawisz się serwerem i boisz się, aby nie rozdawał adresów z DHCP po sieci)
  • Nazwa_twojej_karty - w moim przypadku Realtek, pobiera z prawdziwego komputera. Możesz swobodnie komunikować się ze swoim prawdziwym komputerem, pozostałymi komputerami w sieci oraz Internetem
  • NAT - jesteś za NAT-em, masz Internet, udostępnia ci go prawdziwy komputer

Na zrzucie widoczna jest jeszcze karta VirtualBoxa, pojawia się jeśli mamy zainstalowany program do wirtualizacji VirtualBox

Virtualpc11.jpg

Utworzenie wirtualnego dysku twardego

Możemy posiadać 3 dyski twarde, oczywiście w dowolny sposób spartycjonowane

Virtualpc12.jpg

Jeśli chcemy dodać nowy uruchamiamy kreatora, jeśli już posiadamy to tylko przypisujemy

Virtualpc13.jpg

Virtualpc14.jpg

Virtualpc15.jpg

Podajemy dowolną nazwę dla naszego dysku

Virtualpc16.jpg

Zaznaczona opcja pozwala na dynamiczną zmianę rozmiaru dysku, to znaczy zajmuje tyle na dysku, ile znajdujące się na nim pliki.

Virtualpc17.jpg

Virtualpc18.jpg

Virtualpc19.jpg

Przypisujemy nowy dysk

Virtualpc20.jpg