Podstawowe komponenty sieci
Urządzenia warstwy fizycznej modelu OSI
Urządzenia warstwy fizycznej stanowią grupę urządzeń transmisyjnych niedokonujących analizy przesyłanych danych. Ich podstawowym zadaniem jest retransmisja danych pozyskanych na jednym z portów komunikacyjnych na wszystkie pozostałe. Umożliwiają również konwersje sygnału z jednego standardu na inny. Wszystkie urządzenia warstwy pierwszej rozszerzają domenę kolizyjną i rozgłoszeniową, stąd ich stosowanie winno być szczególnie przemyślane już podczas projektowania sieci komunikacyjnej.
Wzmacniak (ang. repeater)
Jest urządzeniem, którego podstawowym zadaniem jest regeneracja sygnałów w sieci. Regeneracja, realizowana w drodze wzmocnienia umożliwia wydłużenie rozmiarów sieci. Brak analizy wzmacnianych danych sprawia, że wzmocnieniu podlega zarówno sygnał informacji, jak i niesione wraz z nim zakłócenia.
Koncentrator (ang. HUB)
Jest urządzeniem, którego podstawową funkcją jest retransmisja sygnału otrzymanego na jednym porcie na wszystkie pozostałe porty, umożliwiając utworzenie topologii gwiazdy. Koncentrator to inaczej wieloportowy wzmacmiak.
Konwerter (ang. converter, transceiver)
Urządzenie służące do zamiany sygnału przesyłanego przez np. światłowód na kabel miedziany lub odwrotnie.
Urządzenia warstwy łącza danych modelu OSI
Urządzenia warstwy łącza danych stanowią grupę urządzeń transmisyjnych dokonujących analizy danych na podstawie adresów fizycznych zawartych w nagłówkach ramek. Dokonują segmentacji sieci. Decyzje o przepuszczaniu ruchu podejmowane są w oparciu o reguły przełączania zawarte w tablicach przełączania. Urządzenia warstwy drugiej umożliwiają podział domeny kolizyjnej, choć nadal nie separują ruchu rozgłoszeniowego.
Most (ang. Bridge)
Jest urządzeniem łączącym segmenty sieci, podejmującym inteligentne decyzje o przepuszczaniu sygnałów lub nie do pozostałych segmentów sieci. Urządzenie rozdziela ruch w segmentach i filtruje pakiety na podstawie adresów MAC. Ma tylko 2 porty.
Przełącznik (ang. Switch)
To inaczej wieloportowy most
Karta sieciowa (ang. Network Interface Card) lub karta NIC
Karta rozszerzająca montowana na płycie głównej, umożliwiająca podłączenie do sieci komunikacyjnej.
Ćwiczenia (Packet Tracer)
- Zbuduj sieć między dwoma komputerami.
- Zbuduj sieć pomiędzy 4 komputerami. Ile jest domen kolizyjnych, ile rozgłoszeniowych? Co się stanie jak poszczególne urządzenia stracą zasilanie?
- Zbuduj sieć pomiędzy 4 komputerami, tak aby powstały 2 domeny kolizyjne (2 huby i most). Ile jest domen rozgłoszeniowych?
- Zbuduj sieć pomiędzy 4 komputerami z wykorzystaniem switcha. Ile jest domen rozgłoszeniowych, a ile kolizyjnych?
Urządzenia warstwy sieciowej modelu OSI
Ruter (ang. router)
Po polsku ruter albo trasownik. Urządzenie 3 warstwy modelu OSI (warstwy sieci). Łączy segmenty sieci lub całe sieci ze sobą. Jego naczelnym zadaniem jest kierowanie ruchem (przełączanie pakietów i wyznaczanie trasy), zwane inaczej trasowaniem, rutowaniem lub routingiem. Decyzje ruter podejmuje m.in. na podstawie adresów IP. Dzieli sieć na domeny rozgłoszeniowe.
Brama domyślna (ang. default gateway)
Przeważnie ruter za pośrednictwem, którego komputer może komunikować się z innymi sieciami, np. Internetem
Ćwiczenie:
W programie Packet Tracer stwórz sieć wg poniższego rysunku.
- Sprawdź ping między PC0 a PC3.
- Dlaczego inne komputery się nie pingują?
- Zdiagnozuj usterkę i napraw.
- Zdiagnozuj usterkę i napraw sieć. Pobierz potrzebny plik Media:topologia-cw1.rar