Testowanie karty graficznej

Z Systemy operacyjne i sieci komputerowe
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

GPU-Z

Darmowa aplikacja dla Microsoft Windows, która wyświetla specyfikację posiadanej karty graficznej. Informuje między innymi o częstotliwości taktowania zegarów, technologii wykonania, wersji BIOS, przepustowości pamięci czy numeru wersji używanego sterownika. Zebrane informacje przedstawione są w pojedynczym oknie. Może służyć jako narzędzie wykorzystywane do sprawdzenia rezultatów podkręcania karty graficznej.

Program nie wymaga instalacji. Składa się z jednego pliku wykonywalnego i nie dokonuje żadnych modyfikacji w systemie.

Gpu-z1.png

Gpu-z2.png

Video Card Stability Test

Darmowa aplikacja do testowania stabilności i wydajności karty graficznej pod wysokim obciążeniem GPU (Graphics Processing Unit). Program testuje naszą kartę wyświetlając coraz to bardziej skomplikowane animacje, po czym przydziela karcie punkty.

Video.jpg

Podczas testu warto mieć uruchomiony także GPU-Z, aby monitorować wysokość temperatur. Karta potrafi się przegrzewać, co powoduje wyłączenie komputera. Ostatnio przekonałem się o tym zresztą na własnej skórze. Po testach obu programami okazało się, że mój radeon HD 4850 dochodzi w stresie bardzo szybko do 120 stopni C, po czym komputer się wyłącza.

UWAGA: jak się zdaje program nie jest już rozwijany. Najnowsza wersja jest z 2008 roku, więc nie wiem jak będzie pracować z nowymi kartami.

3DMark

Aplikacja do testowania wzorcowego służącą do określania wydajności kart graficznych. Został stworzony przez firmę Futuremark i z biegiem czasu stał się standardem w swojej dziedzinie.

Do dziś powstało 7 wersji programu:

  • 3DMark®99
  • 3DMark®2000
  • 3DMark®2001
  • 3DMark®03
  • 3DMark®05
  • 3DMark®06
  • 3DMark Vantage

3dmark.png

Unigine Heaven Benchmark

Generowana jest ładna grafika 3D. Do wybrania kilka opcji, m.in. rozdzielczość ekranu. Zawsze sprawdzam razem z uruchomionym GPU-Z do sprawdzania temperatur.

HeavenBenchmark1.jpg

HeavenBenchmark2.jpg