Testowanie zasilacza

Z Systemy operacyjne i sieci komputerowe
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zasilacz jest elementem zestawu komputerowego bardzo często niedocenianym. Dla zwykłego użytkownika wyznacznikiem jakości zestawu jest moc obliczeniowa procesora albo karta graficzna. Przy kupnie zasilacza cześć osób próbuje zaoszczędzić, co może skończyć się uszkodzeniem podzespołów komputera. Częstym objawem może być niestabilna praca, restarty.

Przy wyborze zasilacza użytkownicy nie powinni kierować się tylko jego mocą. Nie powinni również przesadnie oszczędzać przy kupnie zasilacza, bo uszkodzenia spowodowane jego niską jakością mogą okazać się kosztowne.

Przede wszystkim wystarczy zwrócić uwagę na zgodność zasilacza z normą ATX - głównie pod względem zapisanych tam norm napięciowych, bowiem niektóre zasilacze wykazują tendencję do dużych wahań napięcia. Takie wahania, jeżeli zasilacz nie ma bezpiecznika napięciowego na wyjściu (a zasilacze mające tendencje do wahań napięcia takiego nie mają), mogą doprowadzić do zmniejszenia wydajności komputera np. poprzez samoczynne restarty. Są one najczęściej spowodowane dużym spadkiem napięcia, wskutek czego generalnie dochodzi do zaprzestania pracy na kilka chwil dysku twardego. Takie skoki napięcia mogą również uszkodzić jakiś element komputera bądź cały komputer.

Napięcie Kolor kabla Minimum Maksimum
12 V 11,40 V 12,60 V
5 V 4,75 V 5,25 V
3,3 V 3,14 V 3,47 V

Pomiaru napięć można dokonać chociażby programem Speedfan, choć tak naprawdę wyniki osiągane software'owo nie są precyzyjne. Na poniższym zdjęciu widać pomiar z niepokojącym wynikiem (akurat przy tak niskiej wartości od razu widać, że wynik jest nieprawdziwy).

Speedfan.jpg

Pomiarów powinno dokonywać się multimetrem. Na poniższym zdjęciu widać pomiar, który znacznie odbiega od wskazań speedfana. Zaznaczać należy,że osiągnięty wynik odbiega od normy, gdyż dopuszczalne są wahania w granicach 5%.

Pomiar.jpg

Do pomiaru napięcia można też użyć testera zasilaczy. Pomiar na poniższym zdjęciu nie dotyczy zasilacza omawianego powyżej. Proszę się nie dziwić, że są inne wartości.

Testerzasilaczy.png